77 Newly Elected APC National Officials |nigeria news today headlines update today

77 Newly Elected APC National Officials (Full List)

National Officials:

1. National Chairman – Senator Abdullahi Adamu: (Nasarawa State)

2. Deputy National Chairman (North): Sen. Abubakar Kyari (Boro State)

3. Deputy National Chairman (South): Chief Emma Eneukwu (Enugu State)

4. National Secretary: Otunba lyiola Omisore (Osun State)

5. Deputy National Secretary: Fetus Fuanter (Plateau State)

6. National Vice Chairman: (North-Central): Muhazu Bawa Rijau (Niger State)

7. National Vice Chairman (North-East): Mustapha Salihu (Adamawa State)

8. National Vice Chairman (North-West): Salihu Lukman (Kaduna State)

9. National Vice Chairman (South-East): Dr. Ijeomah Arodiogbu (Imo State)

10. National Vice Chairman (South-South): Chief Hon. Victor Ton Giadom (Rivers State)

11. National Vice Chairman (South-West): Dr Isaac Kekemeke (Ondo state)

12. National Legal Adviser: Ahmed El-Marzuk (Katsina State)

13. National Treasurer: Uguru Mathew Ofoke (Ebonyi State)

14. National Financial Secretary: Bashir Usman Gumel (Jigawa State)

15. National Organizing Secretary: Suleiman M Argungu (Kebbi State)

16. National Youth Leader: Dayo Abdullah Isreal (Lagos State)

17. National Welfare Secretary: F.N. Nwosu (Abia)

18: National Publicity Secretary: Felix Morka (Delta)

19. National Auditor: Senator Abubakar Malkafi (Bauchi)

20. National Women’s leader: Dr. Betta Edu (Cross River)

21: Special Persons With Disability(PWD) Leader: Tolu Bankole (ogun)

22.Deputy National Legal Adviser: Ibrahim Salawu (kwara)

23: Deputy National Treasurer: Omorede Osifo (Edo)

24: Deputy Financial Secretary : Hamma-Adama Ali Kumo (Gombe)

25:Deputy National Organising Secretary: Nze Chidi Duru (Anambra)

26: Deputy National Publicity Secretary: Yakubu Murtala Ajaka (Kogi)

27. Deputy National Welfare Secretary: Dr Christopher Akpan( Akwa Ibom)

28: Deputy National Auditor: Olufemi Egbedeyi (Oyo)

29: Deputy National Women’s Leader: Zainab Abubakar Ibrahim (Taraba)

30. Deputy National Youth leader: Jamaludden Kabir (Zamfara)

31. National Ex-officio (North-Central): Oluwatoyin Opawuye (Kwara)

32. National Ex-officio (North-East): Sirajo Dabuwa (Bauchi)

33: National Ex-officio (North-West): Aliyu Ahmed Yako (Kano)

34: National Ex-officio (South-East): Agunwa Anekwe( Anambra)

35. National Ex-officio (South-South): Diriwari Akedewei (Bayelsa)

36. National Ex-officio ( South-West): Mrs Bunmi Oriniowo (Ekiti)
Zonal Officials

37. Zonal Secretary (North-Central): Yakubu Mohammed Adamu (FCT)

38. Zonal Secretary (North-East): Mohammed Wali Shettima (Yobe)

39. Zonal Secretary (North-West): Barr. Bello Goronyo (Sokoto)

40. Zonal Secretary (South-West): Vincent Bewaji (Ekiti)

41. Zonal Secretary (South-East): Azobi Innocent Itapi (Ebonyi)

42. Zonal Secretary (South-South): Dr Ita Udosen (Akwa Ibom)

43. Zonal Legal Adviser (North-East): Dauda Chapo (Taraba)

44. Zonal Legal Adviser (North-Central): Hadiza Aliyu(Kogi)

45. Zonal Legal Adviser (North-West):Barr.Dauda Usaini Dutse( Jigawa)

46. Zonal Legal Adviser (South-West): Ismail Kolawole Majoro (Oyo)

47. Zonal Legal Adviser (South-East): Mayor Ogbona Ernest(Ebonyi)

48. Zonal Legal Adviser (South South): Nil

49. Zonal Organising Secretary(North-East): Abubakar Adamu Musa( Taraba)

50. Zonal Organising Secretary (North-West): Salisu Uba (Zamfara)

51. Zonal Organising Secretary (North-Central): Ahmed Attah (Kogi)

52. Zonal Organising Secretary (South-West): Lateef Ibirogba

53: Zonal Organising Secretary (South-East): Dozie Ikadite (Anambra)

54. Zonal Organising Secretary (South-South): Blessing Agboma (Edo)

55. Zonal Publicity Secretary (North-East): Lamido Mohammed (Gombe)

56. Zonal Publicity Secretary (North-Central): John Okobo(Benue)

57. Zonal Publicity Secretary (North -West): Musa Makatiya (Zamfara)

58. Zonal Publicity Secretary (South-East): Augustine Onyedebehi( Imo)

59. Zonal Publicity Secretary (South-South)

60. Zonal Publicity Secretary (south-West): Ayo Afolabi

61. Zonal Women’s leader (North-Central): Oluwatoyin Opawuye (Kwara)

62. Zonal Women’s leader (North-East): Zainab Abubakar Alman (Gombe)

63. Zonal Women’s leader (North-West): Hajiya Hadiza Shagari( Sokoto)

64. Zonal Women’s leader (South-West): Mrs Yetunde Adesanya (Ogun)

65. Zonal Women’s leader (South-South): Caroline Owugha (Bayelsa)

66. Zonal Women’s leader (South-East): Mimi Uchenna Diyokeh(Enugu)

67. Zonal Youth leader (North-Central): Zubairu Aliyu (Kwara)

68: Zonal Youth leader (North-West): Abdulhamid Umar Mohammed (Kano)

69. Zonal Youth leader (North-East): Jason Baba Kkwaghe (Adamawa)

70. Zonal Youth leader (South-East): Nkenna Anyalewechi (Abia)

71. Zonal Youth leader (South-West): Kolade Lawal (Ondo)

72. Zonal Youth Leader (South-South): Comrade Ebimobowe (Delta)

73: Zonal leader of Person with Disability (North-Central): Laho Lazarus Audu(Benue)

74. Zonal leader of Person with Disability(North-East): Mohammed Baba Isa (Yobe)

75. Zonal leader of Person with Disability (North-West): Lawal Na Rago (Kano)

76. Zonal leader of Person with Disability (South-South): Chief Edet Aziz ( Cross River)

77. Zonal leader of Person with Disability (South-East): Dr Nwachukwu Stanley Chinedu (Imo)

78. Zonal Leader of Persons With Disability (South West): Mashood Erubami (Oyo State)

%d bloggers like this: